flag Судова влада України

Ініціатива «Модельні суди»

 

Ініціатива "Модельні Суди" започаткована в Україні проектом ЄС «Право-Justice» у 2018 році. Мета Ініціативи полягає у вдосконаленні системи організації роботи судів, що передбачає покращення надання судових послуг, підвищення якості роботи із вразливими групами населення, які звертаються до суду, підвищення безпеки суддів, працівників апарату та відвідувачів суду, покращення комунікації судів з суспільством, а також пілотування інших сучасних управлінських ініціатив. 

 

У рамках Ініціативи уніфіковано стандарти обслуговування клієнтів та судового адміністрування за прикладом сучасних практик європейських країн.

 

Протягом 2 років міжнародні та національні експерти, працювали над розробкою та впровадженням модельних рішень у 6 обраних модельних судах та інших судах.   У 2019 році національні та міжнародні експерти Ініціативи презентували Посібник "Модельний суд", розроблений у координації з українськими юристами та представниками громадянського суспільства. 

 

На початку 2021 року Проєкт розпочав новий етап Ініціативи "Модельні суди", залучивши додатково 70 судів. Було створено платформу “Майданчик добрих практик”, яка дозволила представникам української судової влади поділитися власним досвідом з колегами з інших судів стосовно імплементації модельних рішень у різні сферах (клієнтоорієнтованість, комунікація, HR, послуги для вразливих користувачів судів, ІТ-рішення, безпека суду тощо) відповідно до найкращих європейських практик, представлених у Посібнику.

 

Реалізація III фази Ініціативи, яка мала розпочатися у березні 2022 року, передбачала подальше впровадження концепції та рішень Ініціативи, розробку необхідної нормативно-правової бази та створення спільно з ДСА України публічної веб-платформи Модельні суди: Майданчик добрих практик”. 

 

Розпочата 24 лютого 2022 року повномасштабна агресія РФ проти України, попри значні руйнування та велику небезпеку для життя громадян, не зупинила роботу судової системи України. Тому Проєкт ЄС “Право-Justice” продовжив реалізацію Ініціативи, до якої у квітні 2023 року приєдналось ще 14 судів.

 

На сьогодні Ініціатива “Модельні суди” об’єднує 91 суд, а її експерти продовжують роботу з темами клієнтоорієнтованості суду, організації роботи в судах, судової безпека, а також новою темою управління, пов’язаного з відчуттям команди. 

 

Ще одним важливим напрямком буде розбудова спільноти судів, які впроваджують модельні рішення. Для цього створено платформу Модельні суди: Майданчик добрих практик”, яка об’єднає напрацювання міжнародних проєктів, а також кращий досвід українських судів стосовно різних аспектів судового менеджменту. Виклики, спричинені війною, та практичний досвід судів з їх подолання, також знайдуть своє відображення на Платформі. 

 

Третім напрямком нової фази Ініціативи буде робота над удосконаленням підзаконних актів стосовно організаційних, кадрових та матеріально-технічних аспектів функціонування судів. Для цього експерти Проєкту спільно з ДСАУ  та судами створять відповідні робочі групи.